Életrajz

Zetenyi Tamas

Zétényi Tamás

Zétényi ihletett csellózása minden pillanatban maga volt a zenével való feltétlen azonosulás” (Csengery Kristóf: CSEH KEDÉLLYEL, Élet és Irodalom, 2014. március 21.)

Zétényi érzékeny muzsikus, nyilvánvalóan mélyen elkötelezve Liszt kamarazenéje iránt, harmóniában a zeneszerző sötétebb hangulataival. Zétényinek olyan vibrátója van, melyet végtelen változatossággal használ, és amely az érzelmek minden árnyalatát kifejezi. Valójában olykor vibrátó nélkül játszik, és suttogó hangokat varázsol elő hátborzongató felhangokkal
(Joan Reinthaler: Cellist Tamás Zétényi plays Liszt at the Library of Congress, The Washington Post, 2011.06.01.)

Zétényi Tamás generációjának kiemelten foglalkoztatott muzsikusa, a Classicus Quartet csellistája, valamint a győri Széchenyi István Egyetem adjunktusa.

A 2020/21-es szezon kiemelkedő eseményeinek ígérkeznek Ligeti György brácsa szólószonáta átiratának ősbemutatója, valamint rögzítése a BMC gondozásában megjelenő első szólólemezére. A Classicus Quartettel Bartók összes vonósnégyesét egy olyan sorozat keretei között szólaltatják meg, amelyben Farkas Zoltán tart előadást a művekről. Hosszú munka előzte meg az Arnóth Balázst köszöntő Mozart-estet, továbbá hosszabb szünet után fellép a Classicus Ensemble, a Zeneakadémián sorra kerülő koncerten Harcsa Veronika működik közre. A Szalai Andrással és Szűcs Péterrel alkotott trió is aktív, fellépnek élő rádióadásban Márványteremből, valamint a Bartók Emlékházban a Partita-párok sorozat zárókoncertjén. Ez a trió Razvaljajeva Anasztázia hárfaművésszel kiegészülve Soproni, Durkó és Kurtág zongoraművek átirataiból állít össze egy műsort.

Zétényi Tamás elmúlt szezonokban évente több tucat kamarazenei és ensemble műsorban játszott, elsősorban, mint a Classicus Quartet és a Classicus Ensemble, valamint  Trio Passacaglia csellistája, továbbá olyan együttesekben működött közre, mint az UMZE, a ZAK Ensemble, a THReNSeMBle,  a CentriFUGA vagy a Rondino Együttes, illetve szerepelt a Krétakör produkcióiban, valamint Alföldi Róbert II. Edward rendezésében.

A Classicus Quartet élete a Wohltemperiertes Streichquartett című nagyívű koncertsorozat körül szerveződik, amelyen a 12 alaphang egy-egy hangnemeire épülő vonósnégyeseket szólaltatnak meg a BMC-ben. A sorozatban 4 év alatt, több mint 60 mű csendül fel. A kvartett aktívan foglalkozik a XX. század és napjaink zenéivel, a WSQ sorozatban a magyar kvartettirodalom jelentős darabjai (Bartók, Kodály, Ligeti, Seiber, Kurtág György, Vidovszky László és Eötvös Péter) is szerepelnek, továbbá mindegyik koncertjén bemutatnak számukra komponált új művet, de játszottak ősbemutatót már Jeney, Kurtág György, valamit több fiatal magyar zeneszerző műveiből is. Szerepeltek élőben a Bartók Rádióban, valamint a Zenebeszéd című műsorban is többször felléptek.

A Classicus Ensemble egy Tornyai Péter,  Zétényi Tamás és Fejérvári Zoltán által vezetett kamarazenei együttes, amely első hangversenyét 2009 végén adta a Zeneakadémián. Azóta több, mint száz koncertet játszottak itthon és külföldön, Magyar Rádió-beli élő koncerttől New York-i hangversenysorozatig. 2011 és 2017 között Artist-in-Residence-ként játszottak a CEU-n. Az ensemble koncertjein számtalan kiváló muzsikussal zenéltek együtt, közöttük Várdai  István, Baráth Emőke, Varga Oszkár, Kemenes András vagy Konrád György. Játszottak a nemzetközi hírű jazzgitáros Gadó Gáborral, és eddig több, mint két tucat ősbemutató hangzott el koncertjeiken. Egyik felvételükön Bach háromszólamú invenciónak vonóstrió átiratai mellett Kurtág György: Jelek, Játékok, Üzenetek sorozatának szintén a vonóstrióra íródott darabjait játsszák.

Zétényi Tamás szólóban is rendszeresen fellép. Játszott többek között a New York-i WMP Concert Hallban, illetve a washingtoni Congress Library-ben, valamint Budapest jelentősebb termeiben, a BMC-től a Zeneakadémián és FUGÁn át a Bartók Emlékházig. A legfontosabb produkciójának a Tornyai Péter számára komponált Dixit c. művét tartja. A 70 perces műről  felvétel és egy esszé itt található.

Az EMB kiadásában jelenik meg a tervek szerint 2021-ben Dargay Marcell és Zétényi Tamás közös átirata J. S. Bach BWV 997-es c-moll lantszvitjéből.

Zétényi Tamás 1985-ben született. A Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola elvégzése után, mivel első díjat nyert a Starker János Országos Csellóversenyen, felvételt nyert a Zeneakadémiára, ahol Onczay Csaba, majd Koó Tamás növendéke lett. Egy-egy félévet töltött a berlini Universität der Künste-n Wolfgang Boettcher irányításával, valamint a New York Állam-beli Bard College-on, ahol Peter Wiley és Luis Garcia-Renart voltak a tanárai. A 2010/11-es tanévet a Bard College-ban töltötte mint Visiting Fellow.

Doktori fokozatát a Zeneakadémián szerezte. A Liszt Ferenc gordonkás kamarazenéje – Struktúra és narrativitás Liszt Ferenc kései műveiben címet viselő disszertációja Péteri Lóránt vezetésével készült.

Mesterének Varga Istvánt tartja, akinek iránymutatásával diplomájának megszerzése után tökélesítette hangszeres tudását. További fontos impulzusukat kapott Mérei Tamás és Fenyő László mesterkurzusain. Zenéről a legtöbbet Arnóth Balázstól és Kurtág Györgytől tanul, jelenleg kvartettjével Rados Ferenctől kap alapvetően meghatározó órákat.

Kapcsolat

Galéria